GEDİK PRIVATE KONFERANSLARI

Mahfi Eğilmez ile Ekonomi ve Finans Paneli

  • Tarih: 16 Kasım 2016 - Mekan: Çırağan Sarayı

İstanbul' da doğan Mahfi Eğilmez, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirmiş olup, Doktorasını Gazi Üniversitesi 'Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı' başlıklı tezi savunarak almıştır.

Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığı kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak görev yapmıştır. 1997 yılının Temmuz ayında Hazine Müsteşarı olarak atanmış, aynı yılın Aralık ayında bu görevden istifa ederek kamu görevinden ayrılmıştır. Hazine'de görev yaptığı dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) yönetim kurulu üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulunmuştur.

Kamu kesiminden ayrıldıktan sonra özel kesimde, çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yapan Eğilmez, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde on yıl öğretim görevlisi olarak ders vermiş, Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business dergisinde köşe yazıları yazmış, CBNCe televizyonunda ekonomi danışmanı ve yorumcusu olarak çalışmıştır.

Halen Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak ders vermekte ve NTV televizyonunda ekonomi danışmanlığı ve yorumculuk yapmaktadır.

Hitit uygarlığının tanıtılmasına yaptığım katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşa (Boğazkale) belediyelerince fahri hemşehrilikle ödüllendirilmiş ve Türk Eskiçağ Enstitüsü'ne muhabir üye olarak seçilmiştir.

Yayımlanmış 13 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.